Programmas “Latvijas skolas soma” pasākums 5. – 6. klasēm

 teātra izrāde “Sudraba slidas”.

10. decembrī Slokas pamatskolas 5.un 6. klašu skolēni  devās  Skolas Somas pasākumā , Nacionālajā teātrī apmeklējot izrādi “Sudraba slidas”, kuras pamatā  ir  amerikāņu rakstnieces Mērijas Meipsas-Dodžas slavenais  romāns.

Luga stāsta par 19.gadsimta Holandi, taču neparasts ir fakts, ka 1865. gadā, kad romāns tika  sarakstīts, Mērija Elizabete Meipsa-Dodža Holandē nemaz nebija  bijusi. Tomēr tas nav traucējis rakstniecei radīt vienu no pazīstamākiem Ziemassvētku stāstiem.

Lugas sižets aizved skatītājus  uz 19. gadsimta Holandi – tās aizsalušajiem kanāliem, pa kuriem bērni skrien ar slidām, vējdzirnavām un mājām, kurās mīt paēduši un laimīgi bērni. Tikai pašā pilsētiņas nomalē, pussabrucis un pelēks, slejas kāds trūcīgs namiņš, kurā dzīvo Grētele un Hanss. Tuvojas slidošanas sacensības, visiem bērniem ir slidas, izņemot viņus. Bet, izrādās, dzīve bagātos bērnus nebūt nav padarījusi skopus un ļaunus, un notiek brīnumi. Hanss tiek pie savām slidām, Grētele uzvar slidošanas sacensībās, tomēr  vislielākais brīnums ir tas, ka Hansa un Grēteles tēvs atlabst pēc desmit gadu ilgas  slimošanas. Viņa atmiņa atgriežas, un ģimene tiek pie reiz rūpīgi noslēptās naudas.  Savukārt Hansam paveras iespēja nākotnē izrauties no nabadzības, mācoties medicīnu un kļūstot par  doktora Bukmana  mācekli.

Skolēnus pārsteidza skatuves iekārtojums ar mākslīgo ledu un fakts, ka aktieri tik labi protot slidot. Meitenes spēja novērtēt mākslinieces Annas Heinrihsones radītās 19.gs.holandiešu modes stilizācijas lugas tēlu kostīmos. Savukārt scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis skatuves noformējumā meistarīgi bija izmantojis holandiešu gleznotāja Pītera Brēgela un citu holandiešu vecmeistaru ziemas ainavu reprodukcijas, radot neatkārtojamu ziemas pasakas noskaņu.

Acīgākie atpazina lugas tēlu atveidotājos televīzijas seriālos redzētus aktierus- Egilu Melnbārdi, Indru Burkovsku, Ivaru Pugu un Eviju Krūzi ( Skulti). Izskanēja arī nožēla, ka  šoreiz  Hanss, diemžēl, nav Ainārs Ančevskis.

Skolēni dzīvoja līdzi lugas varoņu priekiem un bēdām, savukārt izrādes  laimīgās beigas radīja neviltotu prieku un gandarījumu. Kad aplausi bija izskanējuši un aktieri skatuvi pametuši, ne viens vien uzdeva jautājumu : “ Uz kuru teātri iesim nākošreiz?”

“Par izrādi nebiju ļoti pārsteigta, taču ieteiktu uz to aiziet tiem, kas netic brīnumiem. Jo stāstā parādīts, ka brīnumi var notikt arī bez fejām un burvjiem.”      Estere Felicita Žukovska, 5.a klase

“Izrādes stāsts mani uzrunāja ar to, ka ikvienam no mums ir iespēja kļūt labākam un saprotošākam. Tā mēs varētu rīkoties arī ikdienā, izpalīdzot tiem, kuriem tas ir nepieciešams.”                                                                                                            Letīcija Grunte, 5.a klase

Zanda Ošiņa,

latviešu valodas un literatūras skolotāja.

WhatsApp Image 2019-12-12 at 08.44.40